Zámecký park

Zámecký park Oslavany má rozlohu cca 16,5 tisíce m2. Dnes v něm můžeme najít 35 různých druhů stromů a téměř 40 druhů okrasných keřů. Současná podoba parku je z roku 2013, kdy proběhla jeho rekonstrukce. Najdeme zde dřeviny evropské, asijské i severoamerické.

Zámecký park tu je několik staletí a prošel mnoha podobami. Od ryze užitkových zeleninových záhonů a sadů přes barokní pravidelné kompozice, klikatými cestičkami raně krajinářských úprav po vzoru anglických parků, až po bohatě kvetoucí reprezentativní romantickou zahradu plnou exotických dřevin. Právě Gomperzové, poslední majitelé panství, byli vášniví sběratelé a milovníci rostlin. Mezi jejich přátele patřilo mnoho umělců, kteří v tehdy romantickém zámeckém parku rádi pobývali. Patřil mezi ně i významný židovský malíř Emil Orlik, který park i zámek zachytil na mnoha obrazech.

Po 2. světové válce park chátral a koncem 20. století byl téměř zdevastovaný. Po nejnutnějších stabilizačních zásazích přišla na řadu celková rekonstrukce, která byla dokončena v roce 2014.Jak tedy park vypadal před 100 lety? Co se nám zachovalo, a co tu naopak už nenajdeme?

Kostru parku tvořily staré domácí stromy, především lípy, jasany a javory. Bylo tu ale také mnoho tenkrát netradičních a vzácných dřevin. Dobu koňských povozů pamatují třeba stařičké platany a jírovce, které se v našich zemích vysazovaly již v době baroka. Asi nejznámějším stromem v parku je jinan dvoulaločný. Gomperzové vysadili i zajímavé kultivary běžných stromů, jako je stříhanolistá lípa nebo javory s panašovanými (skvrnitými) listy. Víc než sto let mají zajisté také mohutné borovice vejmutovky a douglasky. Do dnešních dnů přežilo několik keřů šeříků, brslenů a krásné stromovité dříny.

Nenajdeme tu drobné zahradní stavby. Na počátku 19. století stály v parku dvě oranžerie, v nichž byly pěstovány ananasy a pomeranče. Dřevěná přístavba zámku, tzv. „Cejle“ na jižní fasádě byla zbořena kvůli havarijnímu stavu v 50. letech 20. století. „Gelbes haus“ – altán s řadou sloupů stál v místech dnešního vstupu – ten známe již jen z maleb Emila Orlika. Umělá zřícenina s hradbami a miniaturním obloukovým mostem je dnes zříceninou opravdovou. Zmizel i šestiboký dřevěný altán, lavice, stoly, pískové cestičky zarostly a zaniklo i slavné alpinum s jezírkem.

Zkuste si pozorně prohlédnout staré fotografie a v parku najít místa, kde zmizelé stavby stály. Přivřete oči a, kdo ví? Třeba Vás fantazie přenese o 100 let zpět. Vždyť tenkrát ptáci zpívali a řeka šuměla stejně jako dnes.